هوشمندسازی مدارس

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی یکی از دغدغه های آموزش و پرورش کشور ایران، ایجاد بستری مناسب جهت ایجاد محیط آموزشی و یادگیری هوشمند مطابق با فناوری های روز دنیا برای تربیت دانش آموزان در مدارس که خانه دوم بچه ها است، می باشد. در واقع هوشمند سازی مدارس یکی از دستاوردهای مهم در روند برنامه های آموزش و پرورش است که فوائد و نتایج خوبی را به همراه دارد و تحولی نوین در امر آموزش همراه با تجارب واقعی محیط زندگی دانش آموزان و فردای آنها خواهد بود

با توجه به اهمیت هوشمند سازی مدارس، رفتن به سمت مدارس هوشمند ضرورتی است اجتناب ناپذیر که مدارس دیر یا زود به سمت آن حرکت می کنند.

در مدارس هوشمند، فرآیندهای یاددهی – یادگیری تقویت می شود و مهارت های کلیدی دانش آموزان با تکیه بر فعالیت های گروهی ارتقا می یابد.

لزوم ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش کشور بر هیچ کس پوشیده نیست. یکی از راههای تحول در نظام آموزش و پرورش، خارج کردن مدارس از معلم محوری صرف می باشد. با به روز کردن مدارس به تجهیزات هوشمند سازی، استفاده از فناوری های نوین آموزشی و اهمیت دادن به توانایی های دانش آموزان می توان در این مسیر گام برداشت.

حداقل ملزومات هوشمند سازی یک کلاس درس لپ تاپ، رایانه، ویدئو پروژکتور و برد هوشمند می باشد. به کمک ویدئو پروژکتور می توان تصاویر رایانه را در ابعاد بزرگتر به نمایش درآورد و علاوه بر حواس شنیداری از حواس دیداری نیز در فرآیند یاددهی – یادگیری بهره برد. حال با اضافه کردن برد هوشمند به کلاس یادگیری دانش آموزان از طریق شنیداری، دیداری و عملی  انجام شده و دانش آموز علاوه بر دیدن و شنیدن مطالب درسی را می‌تواند تجربه کرده و عملی انجام دهد.

در مدارسی که ناچار به صرفه جویی در هزینه ها می باشند، می توان از کیت هوشمند به جای برد هوشمند استفاده کرد. کیت هوشمند نسبت به برد هوشمند قیمت مناسب تری داشته و قابلیت حمل و نقل نیز دارد.

با کمک سیستم های حضور در کلاس، نظرخواهی از دانش آموزان و مشارکت آنها در کلاس به طور چشم گیری افزایش می یابد.

انواع برد های هوشمند

SmartBoard
  • برد هوشمند آموزشی : دارای منوی فارسی – امکان ذخیره سازی با فرمت های مختلف JPEG , powerpoint,PDF, HTMI – قابلیت استفاده از قلم برای ویرایش با استفاده از تکنولوژی مادون قرمز – امکان ایجاد قالب ها متنوع برای آموزش – امکان نوشتن با ماژیک مخصوص – امکان ایجاد صفحات نا محدود – سازگاربودن با همه نرم افزارها – امکان استفاده چهار کاربر به طور همزمان – امکان نصب دیواری و یا بر روی پایه
  • برد هوشمند تعاملی : امکان به اشتراک گذاری آنلاین مطالب بر روی موبایل ها و تبلت های شرکت کنندگان در یک جلسه – امکان استفاده از ماژیک معمولی برای نوشتن – دسترسی آسان به نرم افزار برد با QR-code  بر روی دستگاه – قابلیت نصب بر روی پایه مخصوص برای سهولت در جابجایی – دارای نوار ابزار کاربردی برای استفاده آسان از کلیه امکانات – قابلیت اتصال ۳۲ کاربر به صورت همزمان از طریق وای فای.
  • نمایشگرهای لمسی تعاملی : استفاده از تکنولوژی مادون قرمز – دارای قاب باریک و زیبا – امکان استفاده با قلم و دست  – کیفیت نمایش تصویر با کیفیت فول اچ دی – دارای نرم افزار کاربردی و آسان با دو نوار ابزار – امکان استفاده چند کاربر به صورت همزمان